Koszary austriackiej armii

ELITARNA JEDNOSTKA

Wiedza przeciętnego Polaka na temat jednostek specjalnych kończy się zazwyczaj na Gromie, Formozie, wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym, które występują w polskiej armii. Na świecie jest wiele innych, o których często nie mamy najmniejszego pojęcia. Dzisiaj na podstawie odwiedzonych koszar w Austrii pokrótce przedstawię Jagdkommando, czyli jednostkę „łowiecką”.

Jest to specjalna, szkolona w ekstremalnych warunkach jednostka austriackich Sił Zbrojnych. Jednym z jej głównych obowiązków jest przede wszystkim przeciwdziałanie terroryzmowi i rebelii. W szeregach tych specjalnych sił znajdują się tylko wysoko wykwalifikowani profesjonaliści, którym gruntowne i rygorystyczne szkolenie pozwala przejąć obowiązki, gdy dana sytuacja przerasta możliwości i specjalizację jednostek konwencjonalnych.

ZADANIA ROZPOZNAWCZO – SZTURMOWE

Nazwa Jagdkommando ma swoje początki już w czasie I wojny światowej, kiedy pełniła funkcję jednostek rozpoznawczych. Z biegiem lat siły te zostały przekształcone w jednostkę szturmową. Pełna stu procentowa forma szturmowa rozpoczęła się w 1961 roku podczas szkolenia w Ranger. Od tego czasu oficerowie i żołnierze Jagdkommando kontynuowali ewolucję, biorąc udział w podobnych kursach w Stanach Zjednoczonych i całej Europie oraz łącząc lekcje wyniesione z „rodzimej” taktyki i wiedzy. Jednostka bardzo szybka zdobyła szacunek sił specjalnych innych narodów.

Większość misji jest klasyfikowana, ale Jagdkommando zwykle działa w miejscach, w których znajdują się również regularne oddziały austriackie – takich jak Bałkany (KFOR itp.), Afganistan (ISAF, do 2005 r.) i Czad (EUFOR Tchad / RCA, od 2008 r. ).