Pałac z fortepianem

PAŁAC, SZKOŁA I BIURA W JEDNYM BUDYNKU

Pałac wzniesiony został w latach 1921-1922 dla Kazimierza Rzewuskiego. Projektantem był znany architekt warszawki, Juliusz Nagórski. Prace wykończeniowe trwały do roku 1927.

Budynek został wzniesiony w stylu renesansu francuskiego, na rzucie zbliżonym do kwadratu. Architektura rezydencji jest fantazyjna. Posiada trzy symetryczne elewacje i niesymetrycznie położone patio wewnętrzne, które w roku 1974 przykryto przeszklonym dachem.

10 LAT PRZED II WOJNĄ ŚWIATOWĄ

Lata 1929-1939 dla właściciela pałacu były bardzo ciężkie. Jego sytuacja finansowa pogorszyła się na tyle, że zaczął wyprzedawać swoje ziemie. Sam pałac miał być podobno zlicytowany, jednak wszystko to przerwała wojna.

PO WOJNIE

Pałac Rzewuskich w 1945 roku uległ upaństwowieniu. Tereny rolne zamieniono na PGR, a pałac zamieniono na Ośrodek Szkolenia Rolniczego.

W 1958 roku w pałacu utworzona została Roczna Szkoła Rolniczo-Godpodarcza dla Dziewcząt, a cztery lata później Technikum Wodno-Melioracyjne.

11 lat później na terenie ogrodów pałacowych zbudowany został nowy budynek szkolny, a pałac zaczął pełnić funkcję biur i mieszkań dla pracowników szkoły.

Podobno budynek rezydencji Rzewuskich od momentu przejęcie przez Skarb Państwa zaczął mocno niszczeć. Z roku na rok jest coraz gorzej, a gwoździem do trumny był pożar, który wybuchł w 1985 roku. Podjęta została próba remontu, jednak koszta znacznie przewyższyły możliwości. W związku z tym 3 lata później został definitywnie przerwany.

Od 1988 roku pałac świeci pustkami. Okna skrupulatnie zabite deskami. Drzwi pozamykane. I każda wyłamana deska od razu jest zastępowana nową. Dla eksploratorów wejście dość utrudnione. Nie pomaga również szkoła, z okien której widać pałac i osoby kręcące się wokół niego. Ale jest jeden bardzo duży plus tego. Dzięki tym zabezpieczeniom nie zapuszczają się do budynku szabrownicy. I przebywając w środku można znaleźć skarby, które tworzą niesamowity klimat tego miejsca.

_____

Stan obiektu z dnia 16.02.2020